Posiedzenie Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego

Kanał Elbląski - taka jest obowiązująca nazwa geograficzna kanału, który ponad 150 lat temu zaczęto ...

Stanisław Gorczyca Sekretarzem w Olsztynie

Po ostatnich wyborach parlamentarnych olsztyński sekretarz Mirosław Pampuch zdobył mandat poselski. ...

Senator RP Bogusława Orzechowska

Według nieoficjalnych wyników Pani Bogusława Orzechowska została senatorem. Zdobyła około 35% głosów...

Miłomłyn chce do sejmu i senatu

Za kilka godzin zapadnie cisza... cisza wyborcza. Kandydaci do sejmu i senatu pierwszy raz w Miłomły...

Róża Krześniak "jednynką" w Nowoczesnej.PL

Inicjatywa polityczna Ryszarda Petru według większości dotychczasowych sondaży uzyska przełożenie na...

Szczątki "Inki" zostały oficjalnie zidentyfikowane

Napisane przez  Niedziela, 01 marzec 2015 17:31
 Zbiory IPN. Reprodukcja Jan Hlebowicz /Foto Gość Instytut Pamięci Narodowej ogłosił oficjalnie, że zidentyfikowane zostały szczątki legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki" Zbiory IPN. Reprodukcja Jan Hlebowicz /Foto Gość Instytut Pamięci Narodowej ogłosił oficjalnie, że zidentyfikowane zostały szczątki legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki"

Szczątki "Inki" zostały oficjalnie zidentyfikowane. Od dłuższego czasu czekaliśmy na tę informację, która jest ważna nie tylko dla Pomorza, ale i dla całej Polski - mówi dr Karol Nawrocki, historyk, naczelnik OBEP IPN w Gdańsku.

 

W Pałacu Prezydenckim 1 marca odbyło się wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystości Instytut Pamięci Narodowej ogłosił oficjalnie, że odnalezione zostały szczątki legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki".

 

Łez wzruszenia nie kryje por. Józef Bandzo "Jastrząb" z V Brygady Wileńskiej AK.

- Znałem "Inkę" osobiście, służyliśmy razem pod rozkazami majora "Łupaszki". W końcu będę mógł położyć kwiaty i pomodlić się nad grobem tej dzielnej dziewczyny, mojej koleżanki z oddziału.

- Danuta Siedzikówna "Inka", obok majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", jest symbolem żołnierzy wyklętych na Pomorzu. Odnalezienie jej szczątków oraz przyszła możliwość zapalenia znicza na jej grobie to wspaniała wiadomość dla wszystkich gdańszczan i Polaków - podkreśla dr Nawrocki.

Przypomnijmy, że pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z kilkunastoma wolontariuszami 10 września 2014 roku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku rozpoczęli poszukiwania miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego. Pracami kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

- Nie wszystkie ofiary reżimu komunistycznego spoczywające na Cmentarzu Garnizonowym zostały odnalezione i zidentyfikowane. Mamy nadzieję, że badania prof. Szwagrzyka zostaną wkrótce wznowione - mówi dr Nawrocki.

 

Danuta Siedzikówna ps. Inka urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako 15-latka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne.

20 lipca 1946 r. aresztował ją Urząd Bezpieczeństwa i została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Wraz z "Inką" zginął, również skazany na śmierć, 42-letni ppor. Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk". Od stycznia 1944 był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK, z której przeniesiony został do 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. "Łupaszki", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu.

 

źródło: http://gdansk.gosc.pl/doc/2373927.Inka-zidentyfikowana

Czytany 880 razy Ostatnio zmieniany Niedziela, 01 marzec 2015 17:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

Portal Miłomłyn24.pl - pozytywna strona miasta powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi osób dla których Miłomłyn jest wyjątkowo ważnym miejscem. Portal jest niezależny i w zamyśle ma być budowany przez wszystkich mieszkańców miasta i gminy Miłomłyn. Jeżeli dzieje się wokół was coś ciekawego albo niepokojącego zróbcie zdjęcie, napiszcie artykuł i prześlijcie na nasz adres e-mail: redakcja@milomlyn24.pl Każdy problem jest ważny i to od was zależy czy zostanie zauważony i rozwiązany. Zachęcamy do ustawienia strony Milomlyn24.pl jako strony startowej w waszych przeglądarkach ponieważ: "Nic o nas bez nas!"

Goraca Linia

...
Jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Nasz Powiat Szczątki "Inki" zostały oficjalnie zidentyfikowane