Kiermasz Bożonarodzeniowy w Miłomłynie

W najbliższą sobotę 10 grudnia 2016 roku na rynku w Miłomłynie będziemy mogli wziąć udział w kiermas...

Nawałnica w Miłomłynie łamała drzewa i niszczyła budynki

Wystarczyło 10 minut by nawałnica, która przeszła przez Miłomłyn wyrządziła dziesiątki szkód. Deszcz...

Stowarzyszenia z Miłomłyna sięgają po duże pieniądze!

Kiedy spotyka się grupa ludzi, która ma wspólne cele i chce je realizować, zawsze wyjdzie z tego coś...

Oceń samorządowców z Gminy Miłomłyn!

  Gazeta Ostródzka postanowiła zorganizować plebiscyt na Najlepszego Samorządowca Powiatu Ostró...

Danuta Marciniak o planach uzdrowiskowych gminy w TVP 3 Olsztyn

Danuta Marciniak z Urzędu Miasta i Gminy Miłomłyn, była gościem programu poranek w TVP3 Olsztyn w dn...

Uwagi do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego tylko do 19 stycznia

Napisane przez  Środa, 06 styczeń 2016 20:00

Gmina Miłomłyn przystąpiła do opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego jeszcze w poprzedniej kadencji. Dzisiaj ten długi proces jest na ostatniej prostej. Zakończył się już okres wyłożenia projektu planu, ale osoby, które kwestionują przyjęte w nim założenia mają czas na działanie do 19 stycznia. Dodam, że nie wszystkie złożone wnioski do planu zostały rozpatrzone pozytywnie.

 

Czym jest ten „PLAN…”?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (pot. plan miejscowy, MPZP) – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.

 

Skąd pomysł na „Plan”?

Wymaga tego dość tajemniczy projekt „uzdrowisko”. Jeżeli miejscowość chce być uzdrowiskiem, to ten plan ma mieć. Gmina Miłomłyn dysponowała wcześniej tylko studium i fragmentarycznymi planami ze względu na brak środków. Burmistrzowi Stanisławowi Siwkowskiemu udało się pozyskać na ten cel środki. Projekt Planu sporządzony został dla części miasta Miłomłyn oraz dla fragmentu obrębu Tarda, a także dla miejscowości Liwa.

 

Jak działa to w praktyce?

Jeżeli istnieje ładna działka, na której chcemy postawić dom, a w planie działka nie będzie przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną, to tego domu nikt nie zbuduje. Jeżeli będziemy chcieli założyć firmę i produkować kredki lub cokolwiek innego, a działka nie będzie przeznaczona w planie pod cele produkcyjne, to z naszej firmy nici. Jeżeli posiadamy działkę rolną, którą planujemy kiedyś podzielić i sprzedać działki jako budowlane… to również nic z tego. Plan bardzo konkretnie określa przeznaczenie gruntów. Z jednej strony porządkuje to sytuację nieruchomości objętych planem, z drugiej strony ogranicza możliwości dysponowania nieruchomościami. Co za tym idzie „Plan” może zwiększyć wartość nieruchomości i jeżeli tak się stanie, to przez okres 5 lat przy sprzedaży nieruchomości jesteśmy zobowiązani uiścić na rzecz gminy opłatę planistyczną.

 

Co robić?

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi do projektu planu należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta Miłomłyn z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19.01.2016r. Pisma należy kierować na adres Urząd Miasta i Gminy Miłomłyn, 14-140 Miłomłyn, ul. Twarda 12 lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Paweł Jaskółowski

Czytany 824 razy Ostatnio zmieniany Środa, 06 styczeń 2016 20:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

Portal Miłomłyn24.pl - pozytywna strona miasta powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi osób dla których Miłomłyn jest wyjątkowo ważnym miejscem. Portal jest niezależny i w zamyśle ma być budowany przez wszystkich mieszkańców miasta i gminy Miłomłyn. Jeżeli dzieje się wokół was coś ciekawego albo niepokojącego zróbcie zdjęcie, napiszcie artykuł i prześlijcie na nasz adres e-mail: redakcja@milomlyn24.pl Każdy problem jest ważny i to od was zależy czy zostanie zauważony i rozwiązany. Zachęcamy do ustawienia strony Milomlyn24.pl jako strony startowej w waszych przeglądarkach ponieważ: "Nic o nas bez nas!"

Goraca Linia

...
Jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Nasze Miasto Uwagi do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego tylko do 19 stycznia